Jahutussüsteemid

Küte, ventilatsioon ja jahutus (KVJ) on omavahel seotud igas hoones. Hoone omanik soovib klientidele mugavat temperatuuri ja head õhukvaliteeti mõistlike paigaldus- ja hoolduskuludega. Igas suuruses hoone vajab energiavajaduse analüüsi ja süsteemide projekteerimist, et tagada soovitud tulemus, mugavus ja energiasäästlikkus.

 

Jahutus toimib läbi soojuse eraldamise ruumist. Jahutussüsteemid võimaldavad jahutamist, ventilatsiooni ning niiskuse kontrolli hoones. Gaasilise jahutusaine survet ja temperatuuri tõstetakse. Gaas suunatakse soojusvahetisse, kus energia antakse väliskeskkonda. Jahutusaine kondenseerub ning suunatakse siseruumides paiknevasse soojusvahetisse soojust koguma. Aurustudes neelab jahutusaine soojust ning kopmressor kordab tsüklit. Süsteem võib sisaldada pöördklappi, mis võimaldab sama seadmega suvel jahutada ning talvel soojendada.

Tsentraalseid jahutussüsteeme väliste soojusvahetitega paigaldatakse korterelamutesse, kontoritesse ning avalikesse hoonetesse. Nad vajavad mahukaid hooldust vajavaid torustikke, et vältida legionella-laadsete bakterite levikut.

Jahutuse üheks võimaluseks on split-süsteemid. Aurusti on ühendatud kondensaatoriga torustiku abil. Siseosasid saab paigaldada põrandale, seintele, lakke või süvistada.

Niiskuseeraldi on seade, mis kogub liigset niiskust. Aurusti töötab temberatuuril alla kastepunkti, kondenseerides niiskuse aurustile. Kogutud vesi eemaldatakse kanalisatsiooni või õue. Niisuti eesmärk on tõsta niiskusemäära hoone õhus.

Jahutussüsteemid on varustatud õhufiltritega, mida peab aeg-ajalt puhastama või asendama, sõltuvalt keskkonnast. Kui filtreid ei vahetata, jahutusvõimsus alaneb, energiakulu kasvab ning lüheneb seadme eluiga. Ummistunud filtrid võivad põhjustada ülekuumenemist, mis kahjustab seadet ning võib põhjustada tulekahju. Ka välist kondensaatori osa tuleb hoida puhtana.